TASR


Ernest Bokroš: Naša základňa je so svetom neporovnateľná

19.09.14 - 12:26 - Slovensko

Takmer všetky športy na Slovensku bojujú s finančnými problémami a klesajúcou základňou medzi mládežou. Aj v prípade hokeja je tomu tak. Reprezentačný tréner Slovenska do dvadsať rokov Ernest Bokroš má aj tento rok pred sebou ťažkú úlohu. Jeho zverenci budú po ôsmy raz štartovať v seniorskej extralige.

„Pre nás sú vrcholom sezóny, samozrejme, majstrovstvá sveta. Preto je účinkovanie v extralige do určitej miery prípravou na tento vrchol. Základ mužstva totiž budú tvoriť práve hráči, ktorí sú súčasťou projektu Výcvikového strediska reprezentácie,“ podotkol Bokroš a zároveň uviedol, že do tímu pre MS zaradia aj silné individuality z európskych súťaži. Nimi by mali byť Martin Réway zo Sparty Praha, Peter Cehlárik zo švédskej Luley a Róbert Lantoši z Västeråsu.

Napätie počas zápasu.

 

„Chlapcov, ktorí hrajú extraligu, máme každý deň na očiach. Sme spolu prakticky celý jeden polrok, a tak dokážeme odhadnúť, aké typy hráčov máme k dispozícii, a čo od nich môžeme v zápasoch očakávať,“ hovorí Bokroš, ktorého asistentmi sú Norbert Javorčík a Rudolf Jurčenko.

Prioritou záchrana v elite

Majstrovstvá sveta hráčov do dvadsať rokov sa uskutočňujú vždy na prelome decembra a januára. Tentoraz ich budú hostiť kanadské mestá Toronto a Montreal. „Mužstvo sa musí pripraviť na búrlivú atmosféru. Sú to skrátka hokejové mestá a o šampionát bude medzi divákmi veľký záujem.

Očakávajú sa aj dvadsaťtisícové návštevy. Naši hráči niečo také zažijú po prvý raz v kariére,“ pripomína Bokroš. Naposledy skončili slovenskí hokejisti na ôsmom mieste, keď prehrali vo štvrťfinále so Švédskom 0:6. Aj tentoraz bude pre mladý tím prioritou záchrana v elitnej kategórii a postup do vyraďovacej časti.

Základňa je úzka

„Talenty sa stále rodia aj na Slovensku, len sa ich z roka na rok podarí vychovať menej. Problémy majú jednotlivé kluby, čo sa neskôr premieta aj na reprezentačnej úrovni. Pre porovnanie, v Kanade či vo Švédsku môžu hráčov do mládežníckych tímov vyberať zo stoviek hokejistov, my mužstvo skladáme možno z päťdesiatich hráčov,“ hovorí otvorene Bokroš.

Okrem tradičných problémov (slabá podpora zo strany štátu, pasívne záujmy mládeže, finančná náročnosť pre rodičov) menuje reprezentačný tréner aj ďalší problém, s ktorým v poslednom období bojujú: „Šarapatu nám robia aj niektorí agenti, ktorí vyťahujú šestnásť či sedemnásťročných hráčov do zahraničia.

Najmä do zámoria – Kanada, USA. Hrajú tam rôzne juniorské súťaže. O to je potom neskôr ich prechod do seniorského hokeja zložitejší, mnohí to ani nezvládnu. Aj z tohto pohľadu je preto očividný prínos nášho projektu,“ uzatvára Bokroš.

jk, foto: TASR