Aj v tomto prípade by mal vodič odbočujúci vpravo použiť smerovku.


Viete správne použiť smerovku?

08.10.14 - 17:02 - Slovensko

Pred odbočovaním a počas odbočovania je vodič povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy, píše sa v zákone o cestnej premávke. Tieto základné pravidlá by mal ovládať každý držiteľ vodičského preukazu. Aj v Námestove sa však nájdu úseky, na ktorých jedni používajú smerovku a iní nie. V tejto súvislosti sme oslovili Jozefa Drahovského – dopravného analytika.

Pri prejazde Ulicou Červeného kríža v smere k cintorínu sa vodič ocitne na križovatke s Hviezdoslavovou ulicou. Križovatka má tvar písmena T a v smere od Ulice Červeného kríža je osadená značka zákaz odbočenia vľavo, pretože tam je pešia zóna. Vodič bez povolenia na vjazd má iba jednu možnosť, a to odbočiť vpravo. Musí v tomto prípade použiť smerovku?

POZRITE SI AJ: RegioJet nechcú pustiť do košickej stanice. Môže za to štátny prepravca

„Smerovým svetlom dávame v prvom rade najavo svoj úmysel, a to ešte v čase, keď z pohybu vozidla nie je zrejmé, či odbočíme alebo pôjdeme priamo. Znamenie smerovým svetlom sa už niekoľko rokov dáva, aj keď odbočujeme po hlavnej. Je to z toho dôvodu, aby boli odlíšiteľné vozidlá, ktoré idú priamo, od tých, ktoré odbočujú,“ uviedol Drahovský.

Rady pre vodičov

Smerovku teda použijeme aj v opačnom smere, keď má vodič dve možnosti, buď pôjde rovno do pešej zóny, alebo odbočí na Ulicu Červeného kríža. Vodič jazdiaci po Hamuljakovej ulici musí pri Zelenej lekárni zastaviť a dať prednosť v jazde automobilu blížiacemu sa z pravej strany z Ulice Červeného kríža. Rovnako ako vodič jazdiaci oproti po Ulici Červeného kríža, ktorého na to upozorňuje značka daj prednosť v jazde.

Obaja vodiči majú na výber len z dvoch možností, buď odbočia z Hamuljakovej doprava a z Ulice Červeného kríža doľava, alebo pôjdu rovno. V prvom prípade použijú smerovku, ale čo sa má správne robiť v prípade, že pokračujú rovno? Niekto použije smerovku a niekto nie. Keďže ide o križovatku v tvare T, avšak vrchná časť je mierne zakrivená.

„Z dopravného hľadiska sa dá táto križovatka spraviť ako T-križovatka tak, že sa dá ísť vľavo a priamo, a vtedy sa dáva smerovka len pri odbočení vľavo. Pritom vôbec nie je rozhodujúce, ktorá ulica je hlavná. Lepším riešením by bolo spraviť Y-križovatku, že sa odbočuje vľavo a vpravo, a vtedy treba dávať smerovky v oboch prípadoch,“ uzavrel Drahovský.

Text a foto: Michal Kolčák