Vpravo Diana Šnajdarová (zdroj: facebook)


V Rakúsku sú podmienky neporovnateľne lepšie, hovorí slovenská futbalistka a trénerka

05.10.14 - 15:01 -

Pre bežného fanúšika je ženský futbal veľmi vzdialený. Poďme si ho teda trochu priblížiť. Rozhovor pre nasenovinky.sk poskytla futbalistka a trénerka, ktorá zamenila Slovensko za Rakúsko.

Diana Šnajdarová je Bratislavčanka, ktorá najväčšiu časť svojej kariéry strávila v bratislavskom Slovane. Najprv ako členka žiačok, aby sa už ako 14-ročná dostala do výberu žien. Univerzálka, ktorá sa v priebehu rokov stiahla z útoku na kraj obrany, pendlovala postupom času medzi najvyššou súťažou Slovenska a Rakúska. Vie teda posúdiť základné rozdiely.


MOHLO BY VÁS ZAUJAŤ: Osudový príbeh: Chcel byť ako Maradona, napokon skončil v pozícii robotníka na Slovensku


„V Rakúsku vám za futbal aj na tejto úrovni platia, na Slovensku sme samé museli uhrádzať členské poplatky,“ hovorí s úsmevom. „Podmienky v kluboch sú tam mnohonásobne lepšie.“

Vyštudovaná trénerka vlastniaca EuroA licenciu si zaspomínala na svoje začiatky.

Diana Šnajdarová. Foto - facebook

S futbalom začala pomerne neskoro

„K futbalu ma od detstva viedli otec a brat,“ hovorí Šnajdarová na úvod rozhovoru pre nasenovinky.sk.

Aj napriek tomu platí, že sa mu začala ako registrovaná hráčka venovať až na prelome trinásteho a štrnásteho roku života. Dovtedy sa za loptou naháňala skôr doma na petržalskom sídlisku.

„Pamätám si, že som futbal začala hrávať hneď, ako som sa naučila chodiť. U nás doma na sídlisku na mňa opakovane z okna pokrikoval istý pán,“ spomína si s úsmevom. „Zhodou okolností to bol vtedajší člen Slovenského futbalového zväzu, ktorý mne aj otcovi radil, aby ma prihlásil do Slovana.“

Po premiérovej návšteve svojho prvého klubu ale trému nepociťovala. „Len som na Slovan prišla, všetko som si tam poobzerala, mala jeden tréning a na druhý deň som otcovi povedala, nech mi kúpi kopačky,“ opisuje  svoju prvú skúsenosť.

Tarkovič ako vzor

Zaujímavosťou je, že ju vtedy viedol Štefan Tarkovič, ktorý v súčasnosti pôsobí ako asistent trénera Kozáka pri mužskej reprezentácii.

„Keď som už v tom veku videla jeho prácu, vedela som, že toto je to, čo by som raz chcela robiť. Štefan bol mojou inšpiráciou, aj jemu vďačím za to, že som sa neskôr vydala študovať trénerstvo. Jeho práca a prístup ma priam uchvátili, preto ho aj beriem za svoj trénerský vzor.“

V bratislavskom tíme hrávala do veku 21 rokov, najčastejšie v útoku a práve z „belasého“ dresu sa dostala aj do slovenskej reprezentácie.

„V tej dobe to bolo do nej zo Slovana úplne najbližšie. Jeho hráčky tvorili gro tímu,“ priblížila situáciu spred pár rokov.

Diana Šnajdarová. Foto - facebook

Nepríjemné zranenie

Šnajdarová ale z národného tímu vypadla. Nie však svojou vinou.

„V Slovane som skončila zo zdravotných dôvodov. Dokonca som kvôli nim aj na rok prerušila štúdium trénerstva na vysokej škole. Problémy s kolenami sa so mnou ťahali takmer 2 roky, za ten čas sa zmenili pomery v slovenskom nároďáku, prišiel nový tréner a ako to už býva, vsadil na svoje hráčky,“ hovorí.

Na otázku, či by sa ešte do národného tímu vrátila, odpovedá záporne. „V živote už mám iné priority. Postupom rokov uvažujem nad rodinou, deťmi. Navyše sa chystám natrvalo žiť v Rakúsku.“

Výrazne lepšie podmienky

„Je to tu po materiálnej stránke neporovnateľne lepšie ako na Slovensku. Podmienky na prácu sú v akomkoľvek klube tu v Rakúsku porovnateľné s tým, čo ponúka slovenská reprezentácia. Spomínam si na to, ako sme si v Slovane museli platiť členské. Tu si naopak dokážem čo to zarobiť.“

Aj v Rakúsku funguje futbal skôr na poloprofesionálnej báze, hráčky síce dostávajú výplaty, ale futbal prioritne robia popri zamestnaní či škole.

Podľa Šnajdarovej si futbalistka môže mesačne prilepšiť aj o 600 eur.

Diana Šnajdarová. Foto - Archív D.Š.

Viedenská skúsenosť

Pre bratislavskú rodáčku to ale nie je prvá skúsenosť s rakúskym futbalom. Ešte počas vysokoškolského štúdia hrala vo Viedni za tamojší ASK Erlaa. „Popri tom som aj začala trénovať. Práve v Slovane deti. Boli to dievčenské výbery do 9 a 12 rokov.“

Po úspešnom ukončení vysokej školy odišla z Viedne, aby približne po polroku prišla ponuka viesť prvoligové Topoľčany, kde pôsobila ako hrajúca trénerka.

Po roku si to v rámci najvyššej súťaže Slovenska namierila do Lady Team Bratislava.

„Boli tam vtedy problémy, tím mal ambíciu zachrániť sa v prvej lige a tak som to brala ako výzvu,“ reaguje na otázku, čo ju viedlo k prestupu.

V Lady Teame to ale z jej strany bolo len o práci trénerky. Zvíťazila totiž nátura.

„Topoľčany mi nedali hráčsku registračku, tak som teda nehrávala, čo nebolo úplne na škodu veci, pretože trénovať a usmerňovať zverenkyne, keď sama beháte počas zápasu po ihrisku, zasa až tak dobre nejde.“

Šnajdarovej sa napokon Lady Team podarilo v najvyššej súťaži zachrániť, postupom sa ale rozhodla, že by ešte rada pôsobila ako aktívna hráčka. „Na Slovensku to bolo tak, že pri prestupe futbalistky do zahraničia musí klub registračku pustiť. Stále som chcela pôsobiť aj ako futbalistka a tak som odišla späť do Rakúska.“

 VIDEO: Gól Šnajdarovej (1:24 min)
 

Ťažké začiatky

V Leobene sa jej dostalo aj možnosti trénovať tím do 19 rokov, klub jej dokonca vybavil zamestnanie. Začiatky však neboli úplne najideálnejšie, dôvodom bola jazyková bariéra a aj psychicky náročná práca na patológii.

„Síce som sa nemčinu učila 12 rokov, ale tam to bolo skôr o štajerčine, v úvode som doslova rozumela možno každé piate slovo, ale postupne som si zvykla,“ končí svoj príspevok.

31-ročná futbalistka aktuálne pôsobí v jednom z najlepších tímov tamojšej Bundesligy LUV Graz, kam sa pred sezónou 2014/15 sťahovala z druholigového Leobenu.

 

pkl, foto: facebook, archív D.Š