Vysviacka novej sochy v centre mesta. Foto: Lucia Havrilova


Mesto má anjela strážneho

07.10.14 - 15:36 - Sobrance

Sobrance sa môžu pýšiť veľkolepou sochou anjela. Nové dielo umiestnili v centre mesta na Štefánikovej ulici koncom septembra. Obyvatelia mesta sa tešia, že ich rodisko chráni anjel, ktorý symbolizuje nielen boj dobra so zlom.

Vytvoreniu diela predchádzal výber zhotoviteľa, finančná podpora, výber miesta, ale aj samotný proces tvorby sochára. Napokon monumentálny anjel „priletel“ do mesta. Spôsob osadzovania sochy bol náročný pre jej rozmery a váhu. Meria vyše 5,5 metra. Skulptúru sa podarilo úspešne postaviť vďaka koordinátorom, ale aj silným rukám pomocníkov mesta.

Všetci tak mohli obdivovať veľkého ochranu ich mesta, ktorým sa stal sv. archanjel Michal. Úcta k sv. Michalovi je veľmi stará a rozšírená. Od raných kresťanských čias si ho uctievali kresťania ako svojho patróna. Traduje sa viacero udalostí, pri ktorých sa zjavil a pomohol k víťazstvu nad pohanmi alebo ochránil pred nebezpečenstvom.

Jeho sviatok sa slávi 29. septembra, v obnovenom cirkevnom kalendári sa v ten istý deň slávi sviatok aj sv. archanjelov Gabriela a Rafaela. Možno práve preto si pre posviacku novej sobranskej sochy vybrali dátum 28. september. Slávnostnej posviacky sa zúčastnili cirkevní predstavitelia, zástupcovia mesta, autor sochy, ale tiež široká verejnosť. „Aj keď nie som veriaci, socha sa mi veľmi páči. Myslím, že anjelov majú ľudia radi,“ povedal prítomný Marek zo Sobraniec.

Anjelske umenie uprostred mesta

V Sobranciach dokážu ľudia oceniť potrebu umenia, pretože v krátkej dobe je to ďalšie sochárske dielo.
Viac ako pred rokom začalo mesto zdobiť súsošie pripomínajúce ľudové tradície s príznačným názvom Sobranski čvirkoše. Dnes už zdobí mesto ďalšia socha neďaleko malého parku na Štefánikovej ulici. Pre realizáciu sochy sv. archanjela Michala sa spojila gréckokatolícka cirkev spolu s rímskokatolíckou.

Za prvotnou myšlienkou stál okresný dekan rímskokatolíckej farnosti v Sobranciach Ján Švec-Babov s okresným dekanom gréckokatolíckej farnosti Jozefom Kellőm a primátorom mesta Štefanom Staškom. Existenciu sochy finančne podporilo mesto Sobrance, Ministerstvo vnútra SR, rímskokatolícka a gréckokatolícka cirkev. Okrem vyššieho územného celkou prispeli aj všetky vyššie spomenuté objekty. Socha bude slúžiť dlhé roky i ďalším generáciám.

Krídla Mukačevského sochára

Mnohí sa na slávnostnej posviacke dozvedeli, prečo socha znázorňuje zabíjajúceho anjela. Ľudia ho môžu často vidieť i na cintorínoch, pretože je ich patrónom, rovnako ako patrónom zomierajúcich, dobrej smrti, chudobných. Sv. Michal je jedným z hlavných anjelov.

Je patrónom nielen katolíckej cirkvi, ale i bojovníkom proti pokušeniam a diablovi, patrónom rytierov, vojakov, obchodníkov, parašutistov, policajtov, námorníkov, pekárov, výrobcov váh, ciachovačov, lekárnikov, sanitárov, tokárov, krajčírov, sklenárov, maliarov, zlatníkov, cínarov, zlievačov, zamestnancov bánk, rádiomechanikov.

V preklade jeho meno znamená bojový výkrik dobrých anjelov v boji na nebi proti zlému a jeho anjelmi. Meno sv. Michala sa niekoľkokrát spomína i v Biblii. Socha archanjela Michala je už v týchto dňoch osvetlená. Jej autorom je mukačevský umelec Peter Matl. „Sochu som vytváral z pieskovca,“ doplnil, že zobrazuje archanjela porážajúceho zlého ducha.

Sochár maďarskej etniky a ukrajinskej národnosti už niekoľko rokov úspešne reprezentuje Ukrajinu na medzinárodných súťažiach a sympóziách. Jeho sochy boli inštalované v desiatkach európskych miest. Väčšinou tvorí z dreva a kameňa. V tvorbe sa zameriava na tému rodiny, mýtických postáv, osobností i náboženstva. Majstrove diela sa nachádzajú predovšetkým v jeho rodnej Ukrajine, Českej republike, Švédsku, Francúzsku, USA i na Slovensku.

Veronika Cholewová