Zdroj: youtube.com


Európska únia začína stavať jadrovú elektráreň v Británii

16.10.14 - 16:40 - Zahraničie

Bezprecedentné verejné financovanie reaktorov v Hinkley prešlo prakticky bezo zmeny.

Európska komisia po prvýkrát schválila plán pre daňovníkov dotovať výstavbu jadrovej elektrárne v EÚ. Dva nové reaktory v Hinkley Point v Spojenom kráľovstve dostanú až 20 miliárd eur, čo z nej robí jednu z najdrahších elektrární na svete.

V reakcii na rozhodnutie právny poradca Greenpeace EÚ Andrea Carta povedal: „Je to svetový rekord v zapredaní sa jadrovému priemyslu na úkor daňových poplatníkov a životného prostredia. Predstavuje to také výrazné narušenie pravidiel hospodárskej súťaže, ktoré môže Komisiu vystaviť veľkým právnym problémom. Neexistuje žiadne právne, morálne či environmentálne odôvodnenie na premenu daní do zaručených ziskov pre jadrovú firmu, ktorej jediným dedičstvom bude hromada rádioaktívneho odpadu. Je to zlý plán pre každého okrem EDF.“

Prečítajte si aj: Sila prírody je úžasná a rýchla. Pozrite si: Ako vlky zmenili rieky

Rakúska vláda už naznačila, že napadne rozhodnutie Komisie pred Európskym súdnym dvorom.

Schválený plán

Len pár dní predtým, ako sa skončí jej funkčné obdobie (31. október), odchádzajúca Komisia schválila plán štátnej podpory zo strany britskej vlády prakticky bez podmienok, vrátane:

  • Indexovanej záruky francúzskemu prevádzkovateľovi elektrárne EDF, predávať elektrinu za viac ako dvojnásobok súčasnej veľkoobchodnej ceny pre bezprecedentnú dobu 35 rokov - s možnosťou preskúmania cien smerom nahor po 15 až 25 rokoch, ak budú prevádzkové náklady vyššie, než sa očakávalo.
  • Záložnú záruku štátu pre EDF a jej čínskych partnerov v prípade, že by projekt meškal pri splácaní pôžičiek.
  • "Poistenie" proti budúcim zmenám v energetických a environmentálnych zákonoch Veľkej Británie, ktoré by mohli zvýšiť náklady EDF.
  • Žiadna zmienka o tom, koľko by mala EDF platiť na nakladanie s odpadmi a vyraďovanie rádioaktívneho jadrového odpadu.
  • Žiadna zmena podmienok, ak by sa stavba oneskorila do štyroch rokov (výstavba je v súčasnej dobe naplánovaná na osem až desať rokov).
  • Právo pre EDF ponechať si veľkú časť akýchkoľvek podhodnotených nákladov z výstavby, namiesto ich vrátenia daňovým poplatníkom vo Veľkej Británii.

Prvé z dvanástich

Reaktory v Hinkley sú prvé dva z dvanástich, ktoré má v úmysle vláda Veľkej Británie stavať.

„Ide o precedens, na ktorý čaká jadrový priemysel už roky. Pre strednú Európu to môže znamenať zmrazenie vysokých cien elektriny na desiatky rokov ale aj zablokovanie rozvoja obnoviteľných zdrojov energie a úspor energie. Práve tie spolu s prebytkom elektriny na trhu v súčasnosti stláčajú ceny elektriny na nízke úrovne,“ uviedol Pavol Široký, koordinátor klimatickej a energetickej kampane Greenpeace Slovensko.

ts