- Všetky mestá
- Banská Bystrica
- Banská Štiavnica
- Brezno
- Detva
- Krupina
- Lučenec
- Poltár
- Revúca
- Rimavská Sobota
- Veľký Krtíš
- Žarnovica
- Žiar nad Hronom
- Zvolen
- Všetky mestá
- Bardejov
- Humenné
- Kežmarok
- Levoča
- Medzilaborce
- Poprad
- Prešov
- Sabinov
- Snina
- Stará Ľubovňa
- Stropkov
- Svidník
- Vranov nad Topľou
Naše mesto vtedy a dnes
Novomešťania majú možnosť navštíviť výstavu fotografií Vladislava Mádra v Podjavorinskom múzeu, ktorá je zorganizovaná na počesť 70. výročia udelenia štatútu mesta Nové Mesto nad Váhom, až do 19. októbra.
Vladislav Mádr sa narodil v roku 1953. „Pamätám sa na to, keď som mal štyri roky, sedával som pri otcovi a pomáhal mu prehadzovať fotografie v tmavej kuchyni pri červenom osvetlení z misky do misky,“ prezradil fotograf Vladislav Mádr. Keď mal desať rokov, vymenil ložiskovú motokáru za bakelitový fotoaparát Pionier. Na filmy do fotoaparátu si zarábal v kolkárni.
Ako dvanásťročný cez leto pomáhal plavčíkovi na kúpalisku a za odmenu si kúpil Ľjubiteľa, dvojokú zrkadlovku, ktorá mala objektív zo skla. V pätnástich rokoch už fotografoval aj na svadbách a zarobené peniaze vložil do kvalitnejšieho objektívu. „Ako 25-ročný som sa začal venovať farebnej fotografii a jej spracovaniu. Neskôr som pracoval 15 rokov ako vedúci Minilabu,“ vyjadril sa Mádr. V súčasnej dobe sa od digitálnej fotografie vracia k fotografovaniu na film stredného formátu.
Približne 260 farebných fotografií
Vladislav Mádr zistil, že z mladosti má veľké množstvo záberov na Nové Mesto nad Váhom, ktoré robil na rôznych strechách. Neskôr sa snažil z tých istých pozícií spraviť zábery na dnešné mesto. „Naskytla sa mi možnosť nafotiť Nové Mesto nad Váhom z vrtuľníka. Narobil som približne 260 farebných fotografií, možno do budúcna budú použiteľné ako archív pre toto mesto,“ dodal Vladislav Mádr.
Zdokumentovaná minulosť a prítomnosť
V Podjavorinskom múzeu sa nachádza 66 fotografií. Na výstave je použitých aj päť starších záberov z archívu otca Vladislava Mádra, 26 farebných fotografií z vrtuľníka a ostatné sú čiernobiele. Väčšina záberov zo starých fotiek pochádza z Piešťanskej ulice, kde Vladislav Mádr býval. „Výstavu môžeme ponímať ako svedectvo o minulosti, ale aj o prítomnosti.
Vždy nájdeme hodnoty v minulosti a v prítomnosti. Myslím si, že Nové Mesto nad Váhom je veľmi fotogenické. Autorovi tejto výstavy sa to podarilo úspešne zdokumentovať a vďaka tomu tu nachádzame neuveriteľné krásne zábery starého a nového mesta,“ zakončil vedúci Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom Jozef Karlík.
Text a foto: (sm)